Prensa de laminación TRIMWEX SLV-H-6.0-1.2-120-6V-II-P
máquinas para el procesado de madera / prensas para madera
Fabricante: TRIMWEX
Modelo:SLV-H-6.0-1.2-120-6V-II-P
Tipo de máquina: Prensa de laminación
Número de artículo: 166635055
Cantidad: 1
Fecha: 13.05.2026
Año de fabricación: máquina nueva
Ubicación: Land-DE Alemania ab Standort
Precio:
Máquina en stock:
Seller-item-No.:1305-6102
Working width: 120 mm
Working height: 1200 mm
: 6000 mm
Number of cylinders: 12 St.
1 pc. LAMINATION PRESS Type SLV - H - 6.0 - 1.2 - 120 - 6V - II -P
--------------------------------------------------------
Technical specifications
--------------------------------------------------- -----
working dimensions:
Length: 6000mm
Height: 1200mm
Gluing thickness: 20 - 120 mm
Number of pressure cylinders: 12 pcs.
Cylinder type: Ø 63 x 120 mm
Max. force per pressure cylinder: 50 kN
Specific pressure: 7.5 kg/cm2
Number of hold-down devices: 6 pcs.
Cylinder type: Ø 40 x 100 mm
Max. force per hold-down device: 20 kN
Number of sections: 2
Max. pressure: 160 bar
Power: 3.0kW
Pump flow: 10L/min
Manual control with hydraulic valves
every work surface in contact with glue is covered with INOX Materila
covered
each pressure cylinder and the hold-down device can be locked separately
equal pressure in each section
The press can be extended in the future
Parking space for 2 x 3 hold-down devices
Italian hydraulics
------------------------------------------------------- -
Price in this equipment on request!
Other options on request!
Description of basic machine:
of various shapes (window scantlings, supporting profiles, etc.).
The largest dimensions of the glued piece are 6000 x 1200 x 120 mm.
The compression is carried out by hydraulic cylinders with a diameter of 63 mm
and a stroke of 120 mm,
which exert a force of 50 kN per unit at a pressure of 160 bar.
There are 12 hydraulic cylinders on the gluing stand,
which generate the total force of 600 kN. The gluing stands with the pressure
cylinders
are adjustable in width (left and right).
(Pressure cylinder height-adjustable from 650 to 1200 mm - is available as an
OPTION).
The lower stops are fixed and are in one piece.
The workpiece to be pressed is through
6 alignment units aligned with a hydraulic cylinder.
The hydraulic cylinders have a diameter of 40 mm and a stroke of 120 mm
and they exert the force of 20 kN per unit at a pressure of 160 bar.
The hydraulics are operated by means of the
manually controlled valves, when the valve lever is in the
position compression is reached after reaching the set
Pressure interrupts the pressing
(Technical data according to the manufacturer - without guarantee!)
The data for this ad was created with ModulMWS - the software solution of LogoTech oHG.
Comparte esta máquina en Facebook:
Pregunta
Distribuidor de la maquinaria?
Por favor remitir opcionalmente
Enviar la pregunta deseada?
¿Copia a usted?
Save input data
Working width: 120 mm
Working height: 1200 mm
: 6000 mm
Number of cylinders: 12 St.
Technical specifications
working dimensions:
Length: 6000mm
Height: 1200mm
Gluing thickness: 20 - 120 mm
Cylinder type: Ø 63 x 120 mm
Specific pressure: 7.5 kg/cm2
Cylinder type: Ø 40 x 100 mm
Number of sections: 2
Max. pressure: 160 bar
Power: 3.0kW
Pump flow: 10L/min
covered
equal pressure in each section
Italian hydraulics
Other options on request!
Description of basic machine:
and a stroke of 120 mm,
cylinders
OPTION).