Roller Conveyor Belt Roller Conveyor with Drive INTERROLL 5600-410-2175-75-DC-RH-X-S-0,3
machines for mechanical handling, storage equipment / roller conveyors
Interroll roller track 2.17m with drive The Interroll roller track element is in very good condition. Furthermore, the runway has its own drive motor. Series: 5600 Width: 410mm Length: 2175mm Pitch: 75mm Load Capacity: 200kg per meter Drive voltage: 400Volt Complete plant closure, large selection ...
Manufacturer: INTERROLL
Model:5600-410-2175-75-DC-RH-X-S-0,3
Type of machine: Roller Conveyor Belt Roller Conveyor with Drive
item-No.: 168310901
Quantity: 1
Date: 27.11.2025
Year of manufacture:
Location: Land-de Germany 46325 Borken
Machine in stock:Yes
Seller-item-No.:24046
Interroll roller track 2.17m with drive
Series: 5600
Width: 410mm
Length: 2175mm
Pitch: 75mm
Load Capacity: 200kg per meter
Drive voltage: 400Volt
Complete plant closure,
large selection of mezzanines, pallet racks, shelving racks, paternosters.
High Quality Industrial Machinery, Lathes, Grinding Machines, Hand Machinery Suppliers in China
More items - new and used - can be found in our shop!
International shipping costs on request!
Save input data
Series: 5600
Width: 410mm
Length: 2175mm
Pitch: 75mm