Generic medicines TRENNSO TECHNIK SIK 500-1200-2-O - Vibro sieve
process engineering / machines and plants for process engineering
General SKU360S873 MakeTrennso Technik (D) TypeSIK 500-1200-2-O No.0600117 Year of construction2011 LocationBarneveld Main Features MaterialMild steel Surface0.5 m2 Size length1200 mm Sizes width440 mm Specified Features - Vibro sieve Vibro sievecheck Sieve surface0,5 m2 Number of sieve decks:2 ...
TOP
Seller
Manufacturer: TRENNSO TECHNIK
Model:SIK 500-1200-2-O - Vibro sieve
Type of machine: Generic medicines
item-No.: 169495112
Quantity: 1
Date: 12.05.2026
Year of manufacture:
Location: Land-nl Netherlands Barneveld The Netherlands
Price:
Machine in stock:Yes
Seller-item-No.:360S873
General SKU360S873 MakeTrennso Technik (D) TypeSIK 500-1200-2-O No.0600117 Year of construction2011 LocationBarneveld Main Features MaterialMild steel Surface0.5 m2 Size length1200 mm Sizes width440 mm Specified Features - Vibro sieve Vibro sievecheck Sieve surface0,5 m2 Number of sieve decks:2 Sieve sizes440x1200mm Inlet190x190mm Outletdia 200mm (2x), dia. 250mm (1x) Drive excentercheck Motor0,75 kW 220-240/380-420 volt Sieve perforationdia. 10mm, 1x1mm With ball cleaningcheck MaterialMild steel Information Mounted on mild steel framecheck With switchcheck Floor space2,1x1,3 M Total height2,3 M Weight950 KgGeneric medicinesStarchOther chemicalRubberPlastic & polymersFeed additivesPaper & otherOther pharmaceuticsOrganicsE-waste & metalSugarAnimal feedOther feedSolid pharmaceuticsPlastic & rubberMinerals & inorganicPowdered foodsConsumer wasteVibro sievesTrennso TechnikIndustries > Pharmaceutical > Generic medicinesIndustries > Food & Feed > StarchIndustries > Chemical > Other chemicalIndustries > Chemical > RubberIndustries > Chemical > Plastic & polymersIndustries > Food & Feed > Feed additivesIndustries > Recycling > Paper & otherIndustries > Pharmaceutical > Other pharmaceuticsIndustries > Recycling > OrganicsIndustries > Recycling > E-waste & metalIndustries > Food & Feed > SugarIndustries > Food & Feed > Animal feedIndustries > Food & Feed > Other feedIndustries > Pharmaceutical > Solid pharmaceuticsIndustries > Recycling > Plastic & rubberIndustries > Chemical > Minerals & inorganicIndustries > Food & Feed > Powdered foodsIndustries > Recycling > Consumer wasteSieves > Vibro sievesBrand > Trennso Technik What you can expect from Foeth: -- Machine is in working condition -- At a reduced price compared to new -- Ready for shipping to any destination worldwide -- You are welcome to inspect the machine in Barneveld, The Netherlands. Please visit us in Barneveld for many more machines!
Save input data