hydraulic cylinder stroke 495 mm LINGK & STURZEBECHER LS-DZ-DD-220/125-496-250-1-GAB/GAS
machines for mechanical handling, storage equipment / other machines for mechanical handling
hydraulic cylinders, support cylinders, hydraulic rams, pressure rams -Pressure force: at 250 bar 96 to -Piston diameter: 220 mm -Piston rod: Ø 125 mm -Cylinder tube outside: Ø 260 mm -stroke: 495 mm -Total length retracted center hole: 1195 mm -Piston rod mount: Ø 100 mm -Cylinder mount: Ø 100 ...
Manufacturer: Lingk & Sturzebecher
Model:LS-DZ-DD-220/125-496-250-1-GAB/GAS
Type of machine: hydraulic cylinder stroke 495 mm
item-No.: 169020980
Quantity: 1
Date: 13.05.2026
Year of manufacture: 2009
Location: Land-de Germany 26215 Wiefelstede, DE
Seller-item-No.:19503
hydraulic cylinders, support cylinders, hydraulic rams, pressure rams
-Pressure force: at 250 bar 96 to
-Piston diameter: 220 mm
-Piston rod: Ø 125 mm
-Cylinder tube outside: Ø 260 mm
-stroke: 495 mm
-Total length retracted center hole: 1195 mm
-Piston rod mount: Ø 100 mm
-Cylinder mount: Ø 100 mm
-universally applicable:
-Number: 15x cylinders available
-Price: per piece
-Dimensions: 1360/530/H300 mm
-Weight: 364 kg/piece
Save input data
-Piston diameter: 220 mm
-Piston rod: Ø 125 mm
-stroke: 495 mm
-Piston rod mount: Ø 100 mm
-Cylinder mount: Ø 100 mm