Double column press / Straight side press SCHULER SP250-1.6-1.6 sn.84/20.5917
metal working machines / presses
Pressure total: 250 ton Ram stroke: 70 / 250 mm Slide adjustment: 160 mm Ejector in ram: 20 ton Ejector stroke in ram: 10 mm Shut height (stroke down, adjustment up): 520 mm Free lateral opening F-B: 1.300 mm Table surface area : 1.600 x 1.600 mm Slide area: 1.600 x 1.600 mm Number of strokes: 0 - ...
Manufacturer: SCHULER
Model:SP250-1.6-1.6 sn.84/20.5917
Type of machine: Double column press / Straight side press
item-No.: 169446759
Quantity: 1
Date: 13.05.2026
Year of manufacture: 1985
Price:
Seller-item-No.:1131-0034
Pressure total: 250 ton Ram stroke: 70 / 250 mm Slide adjustment: 160 mm Ejector in ram: 20 ton Ejector stroke in ram: 10 mm Shut height (stroke down, adjustment up): 520 mm Free lateral opening F-B: 1.300 mm Table surface area : 1.600 x 1.600 mm Slide area: 1.600 x 1.600 mm Number of strokes: 0 - 50 s.p.m. Required power: 33 kW Height over floor approx.: 5.500 mm Weight of machine approx.: 58 ton Roll feeder Material width: 1250 mm Material thickness: 0,3 - 1,6 mm Control: Siemens S7
Save input data