Transfer Press FAGOR TSE2-1000-4000-1600
metal working machines / presses
Manufacturer: FAGOR
Model:TSE2-1000-4000-1600
Type of machine: Transfer Press
item-No.: 169495595
Quantity: 1
Date: 12.05.2026
Year of manufacture:
Price:
Machine in stock:Yes
Seller-item-No.:1048-7-47217
pressure:1000 t
table length:4000 mm
table width:1600 mm
Controls:SIEMENS S7-1500F
PRESS DESIGN:.
- frame design : Transfer press :.
- Drive type : mechnical :.
- openings in uprights : yes :.
- opening in table : yes :.
- moving bolster : yes :.
- number of tables:2
PRESS FORCES:.
- total force (nominal):1000 to
PRESS TABLE:.
- clamping surface (left-right):4000 mm
- clamping surface (front-back):1600 mm
- height above floor level:600 mm
- autom. tool clamping device : yes :.
RAM:.
- stroke:400 mm
RAM (MECHAN. PRESS):.
- ram adjustment:300 mm
- ram adjustment:100 mm
- number of strokes min:8 /min
- number of strokes max:50 /min
- hydraulic overload protection : yes :.
TOOL ASSEMBLY DIMENSIONS:.
- shut height (stroke down, adjustment up):900 mm
- shut height (stroke down, adjustment up):766 mm
- distance between columns (H-frame):4250 mm
- Free passage between side columns (width):1800 mm
- tool weight max.:20000 kg
TRANSFER SYSTEM:.
- Inner width clamping rails closed max.:500 mm
- Inner width clamping rails open max.:1300 mm
- distance between tools, stroke from:0 mm
- distance between tools, stroke to:800 mm
ELECTRICAL SPECIFICATIONS:.
- total power consumption:200 kW
- mains power supply:350 kVA
- mains voltage:400 V
- mains frequency:60 Hz
DIMENSIONS / WEIGHTS:.
- space requirements length:7500 mm
- space requirements width:4800 mm
- height above floor level:7360 mm
- height under floor level:4000 mm
- total weight approx.:250000 kg
ATTACHMENTS FOR PRESSES:.
- light barrier : yes :.
- cutting impact damping system : yes :.
- transfer system : yes :.
Description of condition :
New transfer press! Stored. Never assembled.
2 units moving bolster , T-shaped-front travel.
Maximum total tool weight: 20,000 kg, upper section: 10,000 kg.
Save input data
pressure:1000 t
table length:4000 mm
table width:1600 mm
Controls:SIEMENS S7-1500F
PRESS DESIGN:.
- Drive type : mechnical :.
- opening in table : yes :.
- moving bolster : yes :.
- number of tables:2
PRESS FORCES:.
PRESS TABLE:.
RAM:.
- stroke:400 mm
RAM (MECHAN. PRESS):.
- ram adjustment:300 mm
- ram adjustment:100 mm
- number of strokes min:8 /min
TOOL ASSEMBLY DIMENSIONS:.
- tool weight max.:20000 kg
TRANSFER SYSTEM:.
ELECTRICAL SPECIFICATIONS:.
- mains power supply:350 kVA
- mains voltage:400 V
- mains frequency:60 Hz
DIMENSIONS / WEIGHTS:.