Glueing Machine BARBERAN MEN-H-1600
wood working machines / gluespreader machines
A Barberan roller coating machine is available. Nominal width: 1600mm, working width: 1450mm, working height: 1200mm, working height adjustment: +/-20mm, diameter of application, dosing and smoothing rollers: 248mm, heating cartridge output: 2x9.6kW, max. rolling temperature: 165°C, workpiece ...
Manufacturer: BARBERAN
Model:MEN-H-1600
Type of machine: Glueing Machine
item-No.: 167252985
Quantity: 1
Date: 13.05.2026
Year of manufacture: 2017
Location: Land-de Germany Deutschland
Price:
Machine in stock:No
Seller-item-No.:INNO29103
A Barberan roller coating machine is available. Nominal width: 1600mm, working width: 1450mm, working height: 1200mm, working height adjustment: +/-20mm, diameter of application, dosing and smoothing rollers: 248mm, heating cartridge output: 2x9.6kW, max. rolling temperature: 165°C, workpiece thickness range: 6mm-80mm, including a drum melting unit SM-Klebetechnik GX75. Documentation available. On-site inspection is possible.
Save input data