Pneumatic cylinders FESTO DC-70-0090PPV
machines for mechanical handling, storage equipment / other machines for mechanical handling
Pneumatic cylinders, air cylinders, standard cylinders, clamping cylinders -Manufacturer: Festo -Type: DC-70-0090PPV -Piston: Ø 70 mm -Stroke: 90 mm -Pressure: max. 12 bar -Pneumatic damping: adjustable on both sides -Quantity: 1 available -Price: per piece -Dimensions: 93/93/H295 mm -Weight: 3.5 ...
Manufacturer: FESTO
Model:DC-70-0090PPV
Type of machine: Pneumatic cylinders
item-No.: 169025672
Quantity: 1
Date: 12.05.2026
Location: Land-de Germany 26215 Wiefelstede, DE
Seller-item-No.:18806
Pneumatic cylinders, air cylinders, standard cylinders, clamping cylinders
-Manufacturer: Festo
-Type: DC-70-0090PPV
-Piston: Ø 70 mm
-Stroke: 90 mm
-Pressure: max. 12 bar
-Pneumatic damping: adjustable on both sides
-Quantity: 1 available
-Price: per piece
-Dimensions: 93/93/H295 mm
-Weight: 3.5 kg
Save input data
-Type: DC-70-0090PPV
-Piston: Ø 70 mm
-Stroke: 90 mm
-Pressure: max. 12 bar