Brushing grinding machines WOODLAND MACHINERY 1000-2S metal
wood working machines / grinding machines wood / Brushing grinding machines
Brush sander WOODLAND MACHINERY with metal brush (new) Type 1000-2S metal Working width 1000 mm Min.working length 400 mm Working thickness 2-80mm Grinding roller speed - Frequency control Feeding speed 5-20 m/min Metal shaft 7.5KW Grinding motor 2.2KW Feed motor 1.5 kW Lifting motor 0.37KW Total ...
Manufacturer: WOODLAND MACHINERY
Model:1000-2S metal
Type of machine: Brushing grinding machines
item-No.: 168922452
Quantity: 1
Date: 26.04.2026
Year of manufacture: new machine
Location: Land-lt Lithuania LT-55 Jonava
Brush sander WOODLAND MACHINERY with metal brush (new)
Type 1000-2S metal
Working width 1000 mm
Min.working length 400 mm
Working thickness 2-80mm
Grinding roller speed - Frequency control
Feeding speed 5-20 m/min
Metal shaft 7.5KW
Grinding motor 2.2KW
Feed motor 1.5 kW
Lifting motor 0.37KW
Total motor power 11.57 kW
Transport dimensions 1600x1650x1450mm
Weight 750 kg
Price 6700 Eur (EXW Jonava, Lithuania)
Save input data
Type 1000-2S metal
Working width 1000 mm
Min.working length 400 mm
Working thickness 2-80mm
Feeding speed 5-20 m/min
Metal shaft 7.5KW
Grinding motor 2.2KW
Feed motor 1.5 kW
Lifting motor 0.37KW
Total motor power 11.57 kW