Pneumatic cylinder FESTO DC-70-0400PPV
machines for mechanical handling, storage equipment / other machines for mechanical handling
Pneumatic cylinders, air cylinders, standard cylinders, clamping cylinders-Manufacturer: Festo-Type: DC-70-0400PPV-Piston: Ø 70 mm-Stroke: 400 mm-Pressure: max. 12 bar-Pneumatic damping: adjustable on both sides-Number: 2x available-Price: per piece-Dimensions: 91/91/H553 mm-Weight: 4.3 ...
Manufacturer: FESTO
Model:DC-70-0400PPV
Type of machine: Pneumatic cylinder
item-No.: 168975936
Quantity: 1
Date: 12.05.2026
Location: Land-de Germany 26215 Wiefelstede, DE
Seller-item-No.:18772
Pneumatic cylinders, air cylinders, standard cylinders, clamping cylinders
-Manufacturer: Festo
-Type: DC-70-0400PPV
-Piston: Ø 70 mm
-Stroke: 400 mm
-Pressure: max. 12 bar
-Pneumatic damping: adjustable on both sides
-Number: 2x available
-Price: per piece
-Dimensions: 91/91/H553 mm
-Weight: 4.3 kg
Save input data
-Type: DC-70-0400PPV
-Piston: Ø 70 mm
-Stroke: 400 mm
-Pressure: max. 12 bar