Progressing cavity pump NETZSCH NM045SH04S24H
food processing machines / other food machines
Stock# U2450-2 Used progressing cavity pump by Netzsch model NM045SH04S24H. Contact parts designed in stainless steel, hygienic design. Inlet has diameter 80 mm, connection with reduction to 50 mm. Outlet has diameter 50 mm. Pump is driven by reducer and el. motor 7.5 kW, 1445 rpm, 400/690 V, 50 ...
Manufacturer: NETZSCH
Model:NM045SH04S24H
Type of machine: Progressing cavity pump
item-No.: 166831654
Quantity: 1
Date: 04.05.2026
Year of manufacture: 2002
Location: Land-pl Poland 05850 Ozarow Mazowiecki
Price:
Machine in stock:Yes
Seller-item-No.:U2450-2
Stock# U2450-2
Used progressing cavity pump by Netzsch model NM045SH04S24H. Contact parts designed in stainless steel, hygienic design. Inlet has diameter 80 mm, connection with reduction to 50 mm. Outlet has diameter 50 mm. Pump is driven by reducer and el. motor 7.5 kW, 1445 rpm, 400/690 V, 50 Hz. Working screw rotation up to 188 rpm. This size of pump can reach output up to 20 m3/h at rotation 550 rpm. With current drive pump can reach output about 6.8 m3/h. Feeding pressure up to 24 bar. Pump is mounted on mobile stainless steel supporting frame.
Included set of hoses:
- 1 x dia. 80 mm x L 250 cm.
- 1 x dia. 65 mm x L 250 cm
- 1 x dia. 35 mm x L 250 cm
- 1 x dia. 25 mm x L 250 cm
- 1 x dia. 35 mm x L 120 cm
Transport dimensions: L 280 cm x W 70 cm x H 95 cm.
Save input data
Stock# U2450-2
Included set of hoses:
- 1 x dia. 80 mm x L 250 cm.
- 1 x dia. 65 mm x L 250 cm
- 1 x dia. 35 mm x L 250 cm
- 1 x dia. 25 mm x L 250 cm
- 1 x dia. 35 mm x L 120 cm